Płyty warstwowe w budowie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych

Inwestycje związane z budową wielkopowierzchniowych budynków handlowych, wymagają zastosowania nowoczesnych, aczkolwiek sprawdzonych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są bez wątpienia płyty warstwowe – zarówno ścienne, jak i dachowe. Coraz częściej to właśnie one stanowią podstawę współczesnego wielkopowierzchniowego budownictwa przemysłowego i handlowego. Skąd bierze się ich fenomen? Przede wszystkim z tego, że budowa dużych obiektów przy pomocy płyt warstwowych jest zdecydowanie szybsza, sprawniejsza i prostsza.

Płyty warstwowe są elementami dość dużymi (o długości do 8 metrów i szerokości do 1 metra). Dlatego właśnie bez problemu w krótkim czasie można ułożyć bardzo dużą ilość płyt. Kolejna kwestia to łatwość montażu – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta płyt, który w jasny sposób określa, jakie czynności należy wykonywać przy montażu. Kolejnym niebywałym atutem płyt warstwowych jest cena.

Pomimo tego, że są to materiały dość nowoczesne, ich cena nierzadko jest na podobnym poziomie do innych materiałów budowlanych. Nie można również zapomnieć o właściwościach izolacyjnych płyt warstwowych. Dzięki umieszczonych w nich rdzeniom (ze styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu), obiekt wykonany z płyt jest izolowany od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku. Do budowy wielkopowierzchniowych obiektów handlowych warto zastosować płyty o nieco większej grubości 60-100 mm.

Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej PIR, którą charakteryzują właściwości ognioodporne.