Płyta warstwowa – pianka poliuretanowa czy styropian?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, które płyty wielowarstwowe wybrać – te wykonane z pianki poliuretanowej, czy te ze styropianem. W ostatnim czasie wybór pomiędzy tymi dwiema płytami nie jest taki oczywisty. Wszystko ze względu na to, że nowoczesne i ekonomiczne technologie wytwarzania płyt wielowarstwowych z pianką poliuretanową znacząco wpłynęły na obniżenie ich ceny. Tym samym tego rodzaju płyty cenowo zbliżyły się do płyt wykonanych ze styropianu. Wpływ na obniżenie ceny płyty z pianki poliuretanowej miał także fakt znacznego zwiększenia ilości linii produkcyjnych tego rodzaju płyt. Obecnie wytwarza się zdecydowanie większe ilości płyt z pianką poliuretanową niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Porównując między sobą płyty wielowarstwowe z pianką i styropianem, należy wziąć pod uwagę ich właściwości fizykochemiczne. Styropian, który jest stosowany w płytach warstwowych posiada gęstość 15-20kg/m3. Poliuretan z kolei charakteryzuje się nieco wyższą gęstością – ok. 40 kg/m3. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest struktura. W przypadku styropianu mamy do czynienia ze struktura otwartą, co oznacza większą nasiąkliwość.

Z kolei poliuretan ma strukturę zamkniętą, a więc mniejszą nasiąkliwość. Innym atutem pianki poliuretanowej jest brak zainteresowania nią przez gryzoni. Styropian z kolei jest uwielbiany przez myszy oraz inne gryzonie, które w tym materiale budują swoje schronienia. Za pianką poliuretanową przemawia także zachowanie jej w przypadku pożaru, podczas którego zmienia się w gaz lub zwęglinę. Styropian natomiast roztapia się i pali. Tak więc wiele kwestiach związanych z bezpieczeństwem, finansami i właściwościami wpływa na zdecydowaną przewagę płyt warstwowych z pianką poliuretanową, nad płyt z rdzeniem wykonanym ze styropianu.