Płyta warstwowa dachowa – z wełny mineralnej czy poliuretanowa?

Do jednych z najpopularniejszych dachowych płyt warstwowych należą płyty z rdzeniem z wełny mineralnej oraz płyty z rdzeniem poliuretanowym. Często kupując płyty przeznaczone do izolacji dachu, wahamy się właśnie między tymi dwoma rodzajami płyt. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, w których miejscach sprawdzą się poszczególne rodzaje płyt.

Płyty z rdzeniem poliuretanowym doskonale sprawdzą się do pokrycia dachów obiektów handlowych i przemysłowych, centrów logistycznych, obiektów biurowych i rolniczych oraz hal sportowych. Z kolei płyty z rdzeniem z wełny mineralnej będą doskonałym pokryciem dachowym dla obiektów handlowych i przemysłowych o podwyższonych wymogach ognioodporności, obiektów logistycznych, biurowych, a także rolniczych. W rdzeniach płyt warstwowych wykorzystywana jest twarda wełna mineralna o gęstości pozornej około 110kg/m3.

Grubość rdzenia w tych płytach waha się w granicach od 100 do 160 milimetrów. Grubość całej płyty wynosi od 145 do 205 milimetrów. Płyty warstwowe z rdzeniem z wełny ważą od 20,3 do 26,60 kg/m2.

Powłoki płyt warstwowych z wełną są wykonywane z poliestru, również matowego, z PUR, PVDF, alucynku, czy stali nierdzewnej. Profile zewnętrzne płyt są kształtu trapezowatego, z kolei profile wewnętrzne mają kształt liniowy lub gładki. Podobnie w przypadku kształtu sytuacja wygląda w płytach z rdzeniem poliuretanowym.

Te płyty jednak są nieco lżejsze od płyt z wełną mineralną – ważą od 10,8 do 15,70 kg/m2. Ich gęstość wynosi około 40kg/m3. Jak więc widać parametry płyt warstwowych wykonanych z pianki poliuretanowej i wełny mineralnej są w pewnych kwestiach podobne, w innych odmienne, dlatego wybór między tymi rodzajami płytami nie jest tak oczywisty.