O materiałach ociepleniowych i płytach izolacyjnych

Bez wątpienia od lat do najpopularniejszych rodzajów materiałów dociepleniowych należą wełna mineralna oraz styropian. Materiały dość tanie, praktyczne i chętnie wykorzystywane do docieplania budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych. Na rynku są jednak dostępne konkurencyjne materiały, które coraz chętniej są stosowane przez fachowców i amatorów. Do tych materiałów należą płyty izolacyjne. Jednym z ich popularniejszych rodzajów są płyty pilśniowe. Najlepszymi właściwościami charakteryzują się płyty o porowatej strukturze i niewielkiej gęstości.

Są szczególnie polecane do izolowania dachów, ścian i stropów. W przypadku miejsc szczególnie narażonych na działanie wody, warto wykorzystać płyty pilśniowe nasączone środkiem hydrofobowym. Innym rodzajem płyt izolacyjnych są płyty poliuretanowe charakteryzujące się niezwykłą lekkością, niewielką nasiąkliwością i jednocześnie bardzo dużą wytrzymałością. Doskonale sprawdzą się do izolowania podłóg, tarasów, poddaszy, jak również dachów pochyłych i płaskich. Coraz większą popularnością cieszą się również płyty wykonane z surowców naturalnych, m.in.

konopi, włókien kokosowych czy włókna lnianego. Alternatywą dla najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych może być pianka poliuretanowa, szczególnie polecana do stropów i dachów. Inną możliwość stanowi korek, który nie jest zbyt popularny ze względu na swoją stosunkowo wysoką cenę. Warto jednak mieć świadomość tego, że jest to materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Jego dodatkowym atutem jest odporność na gryzonie i pleśń. Doskonałymi właściwościami izolacyjnymi charakteryzuje się również perlit będący granulatem lawy wulkanicznej oraz ekofiber pozyskiwany w procesie obróbki makulatury.

Dwa stosunkowo najnowocześniejsze rozwiązania, które zyskują coraz większą liczbę zwolenników.