Na czym polegają obróbki blacharskie dachu?

Obróbka blacharska dachu nie jest niczym innym jak izolacją dachu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów. W przypadku nieszczelnego wykonania obróbki dekarskiej dachu, może dojść do przecieków powodujących zawilgocenie murów i stropów konstrukcji budynku, a tym samym do zagrzybienia i w konsekwencji zniszczenia budynku. Ryzyko zawilgocenia można wyeliminować dzięki odpowiedniej obróbce blacharskiej dachu. Pracę tę należy rozpocząć od wycięcia blachy i zagięcia rąbków.

Poszczególne elementy blachy należy łączyć ze sobą na tzw. zakłady (tzn. zwoje, rąbki i listwy) za pomocą wkrętów, nitów lub poprzez spawanie czy lutowanie. Jedną z form obróbki blacharskiej stosowanej przy obróbce dachu są zakładoobróbki blacharskie połączone z techniką lutowania.

Istotne w przypadku tej metody jest idealne dopasowanie do siebie każdego elementu. Inną metodę stanowią obróbki okapów, których głównym zadaniem jest ochrona ścian przed zalewaniem ich przez wodę opadową. Obróbki okapów najczęściej występują z rynnami leżącymi oraz podwieszanymi. Podczas obróbki dachowej stosuje się również obróbki koszy, czyli miejsc pomiędzy połciami, które łączą się ze sobą pod kątem mniejszym niż 180 stopni.

Jeszcze innym rodzajem obróbki są obróbki kominów, podczas których tworzy się kołnierze z blachy w celu ochrony komina przez spływającą wodą. Specjaliści zajmujący się kompleksowo obróbką blacharską dachu wykonują również obróbki okien połaciowych i wyłazów oraz obróbki wywietrzników.