Materiały pomocnicze do montażu płyt warstwowych

Podejmując działania związane z montażem płyt warstwowych, należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Po pierwsze zależy zwrócić uwagę na panujące na dworze warunki atmosferyczne. Niebywałą rolę przy montażu płyt warstwowych odgrywają takie czynniki jak wiatr, opady atmosferyczne czy zamglenia. Kolejna niezwykle istotna kwestia to przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wszystkie prowadzone prace powinny być wykonywane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi robót montażowych oraz dekarskich. Równie istotne jest to, aby wszystkie działania związane z montażem płyt warstwowych wykonywać pod nadzorem osób do tego uprawnionych. Płyty warstwowe najwygodniej jest układać przy pomocy dźwigu. W przypadku użycia dźwigu należy wziąć pod uwagę kąt pochylenia dachu.

Jest to o tyle istotne, ponieważ może uniemożliwić uszkodzenie krawędzi płyt. Płyty o mniejszym rozmiarze i ciężarze mogą być układane ręcznie. W obu przypadkach należy jednak wspomóc się odpowiednimi narzędziami. Niezbędny może okazać się podnośnik próżniowy służący do bezpiecznego i niezwykle łatwego podnoszenia i przenoszenia wszelkiego rodzaju płyt warstwowych.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest wkrętarka stosowana do osadzania łączników. Najodpowiedniejsze w tym przypadku są wkrętarki specjalistyczne, wyposażone w odpowiednią głowicę, umożliwiającą prowadzenie długich łączników oraz regulację ich głębokości. Ostatnim niezbędnym przyborem są pilarki i nożyce konieczne do przycinania płyt warstwowych. W przypadku tych narzędzi zalecane jest stosowanie pilarek o drobnozębnych brzeszczotach.

Do cięcia płyt warstwowych sprawdzą się także piły tarczowe dedykowane do cięcia metalu. Niedopuszczalne są natomiast m.in. szlifierki kątowe.